Zdrowie

Koronowirus z Chin. Jak się bronić?

Coraz więcej zachorowań spowodowanych przez koronowirusa, który „wykluł” się w chińskim mieście Wuhan. Notujemy także ofiary śmiertelne.

Czym są koronowirusy?

Mówimy tu o wirusach z podrodziny Coronavirinae. Ich nosicielami są zwierzęta- głównie ssaki lub ptaki. Ich nazwa wynika z budowy – są otoczone strukturą w formie korony, widoczną w obrazie mikroskopowym. Ich komórki doskonale odnajdują się w obrębie tchawicy człowieka – dlatego też powodują zakażenia dróg oddechowych prowadzące często do śmierci. Ten nowy typ koronawirusa, o którym piszemy opatrzono symbolem 2019-nCoV.

Koronawirus 2019-nCoV to nowy podtyp koronawirusów z rodziny SARS i MERS. W latach 2002-2003 SARS zabił prawie 800 osób na całym świecie.

Wuhan

Epidemia koronowirusa wybuchła w chińskim mieście Wuhan, gdzie wirus 2019-nCov dostał się do ludzkiego organizmu prawdopodobnie poprzez zjedzenie nieświeżych owoców morza z pobliskiego targu. To miasto powoli jest izolowane od świata. Wirus następnie rozprzestrzenił się po innych krajach azjatyckich, USA i dotarł do Europy. Szybkiemu rozprzestrzenianiu sprzyja komunikacja lotnicza. Aktualny bilans ofiar koronawirusa z Wuhan to 41 ofiar śmiertelnych i ponad 1000 zarażonych wśród których 57 jest w stanie krytycznym .

Jakie są objawy koronowirusa?

Wirus atakuje głównie osoby starsze i te o słabej odporności.

Pierwsze objawy zakażenia koronawirusami są zwykle podobne do objawów grypy. Za przypadek podejrzany o zakażenie lub zachorowanie należy uznać taki, który wystąpił po 9 stycznia 2020 r. i może charakteryzować się:

  • temperaturą ciała > 380C
  • objawami infekcji dróg oddechowych np. kaszel, duszność, trudności w oddychaniu lub radiologiczne objawy zapalenia płuc lub ostrego zespołu niewydolności oddechowej – ARDS)
  • występować mogą również ból mięśni, zmęczenie, osłabienie apetytu, zapalenie spojówek i zaburzenia psychiczne.

Okres wylęgania wirusa może trwać do 14 dni. Najczęściej 5-6 dni. W tym czasie podróżujący z obszarów wysokiego ryzyka powinien obserwować swój stan zdrowia. Według aktualnej wiedzy nie ma ryzyka zakażenia się wirusem poprzez towary zamawiane z Chin.

Jak się bronić?

Każdą informację o stwierdzonym przypadku, podejrzanym o zakażenie 2019-nCoV należy w trybie natychmiastowym zgłosić do właściwego, ze względu na miejsce podejrzenia, Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego lub innego organu Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

Aby się chronić należy:

– unikać bliskiego kontaktu z osobami z ostrymi objawami infekcji dróg oddechowych
– unikać bliskiego kontaktu z żywymi lub martwymi zwierzętami np. z drobiem, ptakami
– podróżni z objawami ostrego zakażenia dróg oddechowych powinni zachować higienę podczas kaszlu (utrzymywać dystans, zakrywać usta i nos)
– jeśli tylko to możliwe unikajmy zatłoczonych pomieszczeń
– należy pamiętać o częstym myciu rąk wodą z mydłem lub dezynfekować je środkiem na bazie alkoholu.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza podróże, które nie są konieczne, do prowincji Hubei w związku z serią zachorowań wywołanych koronawirusem 2019-nCoV. W zaktualizowanych informacjach dla podróżujących do Chin polskie MSZ apeluje o śledzenie bieżących doniesień na temat wirusa. Resort zarekomendował również obserwowanie komunikatów międzynarodowych portów oraz linii lotniczych, które podejmują własne działania prewencyjne.

– W Polsce mogą się zdarzyć przypadki zakażenia koronawirusem. Natomiast nie ma powodów do paniki- informuje rzecznik Głównego Inspektora Sanitarnego Jan Bondar.

Image by Peggy und Marco Lachmann-Anke from Pixabay

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *